מושגים באקוסטיקה שאתם חייבים להכיר

ציוד לאולפנים

מתעניינים בעולם האקוסטיקה? לא משנה אם אתם מתכוונים להתקין תקרה אקוסטית בין קומות בבניין, אתם חושבים על הכנת חדר אקוסטי בבית או שאתם בכלל מתעניינים בפתרונות אקוסטיקה לצרכים מסחריים (במפעלים, במוסדות ציבוריים, באולמות המיועדים לקהל גדול וכיוצא באלה), יש כמה מושגים יסוד מהעולם המרתק הזה שאתם חייבים להכיר. שאלנו את המומחים והנה כמה מושגים באקוסטיקה בסיסיים שאתם חייבים להכיר לפני שאתם ניגשים למלאכה:

1. אקוסטיקה ובידוד רעש 

הרבה אנשים נוטים לבלבל בין שני המושגים הללו, וחשוב להבין מה ההבדל ביניהם: בעוד שאנשים פרטיים ומוסדות מסחריים או ציבוריים יעלו לא פעם את הצורך בהגברת האקוסטיקה בחלל כלשהו (כדי לשפר את איכות הצליל באולמות ספורט למשל, במסעדות או באולמות קונצרטים), הרי שבידוד מפני רעש מדגיש את הצורך בהשבתת הקול לחלוטין, או כמעט לגמרי. לכל אחד משני הצרכים הללו מותאמים פתרונות שונים (חומרי בליעה אקוסטית לעומת חומרי בידוד ובלימת זעזועים), אם כי הפתרונות העונים על הגברת האקוסטיקה בהחלט מביאים גם לבידוד עקיף וניכר של חלק מהרעשים.

2. תדרים

סוגיה נוספת שאנשים רבים אינם יודעים או חושבים עליה, קשורה לעובדה שלא כל חומר בידוד אקוסטי אכן מבודד את כל הרעשים. מלבד ההבדלים בין רעשים להדים (כפי שיורחב בהמשך) ישנם גם הבדלים בתדרי הקול עצמם, וישנם חומרי גלם שונים המותאמים לחסימת תדרים מסוג מסוים. כך, חשוב לבחון היטב את הסביבה הקולית שאותה אתם מעוניינים לבודד, בכדי להתאים את חומר הגלם הטוב והמתאים ביותר למצבכם.

3. קול הולם

כאמור ישנו הבדל בין רעשי תהודה וצלילים שונים המצויים בחלל, לעומת רעשים ישירים המופקים בין היתר מנקישות רגליים וגרירות רהיטים על גבי הרצפה למשל. הצלילים הישירים הללו נקראים קול הולם, לעומת הצלילים האחרים שלרוב נהוג לכלול תחת המטריה הרחבה של המושג 'רעשי תהודה'. הבידוד האקוסטי בין שני סוגי הרעשים הללו הוא שונה, ולכן חשוב לבחור היטב את הספוג האקוסטי שאיתו עובדים.

4. ייעוץ אקוסטי 

במיוחד עבור מי שמתלבט אך למעשה הרבה מעבר לכך, ישנן חברות התקנה מקצועיות המציעות שירותי ייעוץ אקוסטי – לרוב בחינם בפעם הראשונה. המקרים הנפוצים בהם מקובל להיעזר ביועץ הם כאלה המצריכים חוות דעת משפטיות ובדיקת תקנים, וכן לפני פתיחת עסק למטרות בירור היתרים וביצוע מדידות מקצועיות.

 

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

יום המא"ה

יום המא"ה נחשב לאחד הימים החשובים והחיוניים ביותר עבור כל מי שעומד להתגייס לצה"ל. מדובר למעשה על יום מיון, איתור והתאמה, שמטרתו לאפשר לצה"ל להבין

קרא עוד »