האם יש דברים שפוסלים ארון קודש?

ארון קודש

ארון קודש הוא ארון שקיים בכל בית כנסת. ארון זה נועד להכיל את ספרי התורה ולשמש את המתפללים בכל יום. היות והארון קיבל תפקיד חשוב מאוד, מקדישים משאבים רבים בבניית ארונות קודש. והוא מתוכנן היטב על מנת שהוא אכן יתאים לשימוש וימלא היטב את התפקיד שלו. ארון קודש הוא לא רהיט שיש הלכות וכללים בעניין הייצור שלו. אבל בגלל היותו מקום לאחסון ספרי התורה משקיעים בו ומפארים אותו. כך שאין ארון קודש פסול, רק ספרי תורה עלולים להיפסל. אבל בכל זאת יש מספר דגשים בעלי חשיבות עצומה בבניית ארון קודש.

ראו גם ספריות קודש בהוד והדר!

דגשים שמתייחסים עליהם בבניית ארון קודש

  • בטיחות והגנה – היות וספר תורה הוא תשמיש קדושה יקר מאוד, כזה שמחירו עשוי להגיע לסכומים גבוהים מאוד, חשוב מאוד להגן עליו ולמנוע מקרים של גניבות או ניסיון להזיק לספרים המקודשים. לכן מרבית ארונות הקודש מכילות בתוכן כספת מיוחדת שנועדה לספק הגנה לספרים. הכספת מגנה מפני אש ומונעת כמובן ניסיונות שפלים של גניבה. הכספת תמיד תהיה משולבת בארון ולא תהיה ניכרת לעין. אמצעי הנעילה יהיו מתקדמים מאוד על מנת להבטיח ביטחון מלא ושימוש נוח על ידי המורשים לכך.
  • עיצוב ויופי – בית כנסת הוא מקום שמשקיעים בעיצוב ובפאר שלו. היות וארון הקודש הוא אחד הפריטים המשמעותיים ביותר בו גם בו ישקיעו ויעצבו אותו כנאה וכיאות. הוא יתפרס על פני קיר המזרח בבית הכנסת, ויתפוס מקום של כבוד. הוא יעוטר בעיטורים שונים ותמיד יהיה מתאים לכל שאר הרהיטים שיש בבית הכנסת.
  • נוחות ושימוש – חשוב מאוד שארון הקודש יהיה נוח ומתאים לשימוש. כלומר שאפשר יהיה בקלות להכניס ולהוציא את ספרי התורה. שהדלתות תפתחנה בנוחות רבה, ושאפשר יהיה לסגור ללא מאמץ רב.
  • שטח אחסון – ארון הקודש אמנם מתפרס לרוב על פני קיר שלם, אבל לא תמיד הוא מכיל בתוכו הרבה מקום לאחסון. בהתאם למספר ספרי התורה ולגודלם יהיה עלינו לדאוג למקום גדול דיו, על מנת שנוכל להכניס את כל הספרים בצורה מכובדת ומסודרת. 

לקריאה נוספת לחצו על הקישור הבא: http://www.aronot-kodesh.co.il/

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם