הורים? ככה תסייעו לילד שלכם להתמודד עם הרטבת לילה מפי ד"ר קובי שגיא

להתמודד עם הרטבת לילה

ילדים רבים סובלים מהבעיה של הרטבת לילה, יאמרו זאת המומחים בתחום ד"ר טל שגיא וד"ר קובי שגיא ויודעים זאת רבים. מדובר על מצב שבו הילד סובל ממתן שתן בלתי רצוני בזמן השינה. הסיבה לתופעה אינה ברורה, היות ולכל ילד יש את קצב ההתפתחות שלו וקצב ההתמודדות שלו עם המצבים השונים. ישנם ילדים שפשוט מתפתחים לאט יותר, ולכן זקוקים לזמן רב יותר על מנת להימנע מהרטבת לילה. לעומת זאת, ילדים אחרים חשים במצוקה רגשית או נפשית, דבר שמתבטא בהרטבות לילה תכופות. חשוב לציין כי התופעה של הרטבה לילית הינה תופעה גנטית, לכן ניתן לראות באותה המשפחה מספר ילדים שסובלים מהבעיה. בכל מקרה, ללא שום קשר לסיבה לבעיה, חשוב שההורים יחזקו את הילד ויעניקו לו עידוד ותמיכה. אסור בשום אופן להאשים את הילד, לכעוס עליו או לגרום לו להרגיש אשם בסיטואציה הזאת. למעשה, יש צורך בעידוד וחיזוק המוטיבציה של הילד, על ידי שיבוחו על הלילות היבשים.

כיצד להתמודד עם הרטבת לילה?

כאמור, הרטבת לילה הינה תופעה שכיחה יחסית מזכיר לנו ד"ר קובי שגיא, לכן חשוב לא להילחץ ולא לגרום לילד להרגיש שכל החיים מסתובבים סביב הבעיה שלו. מומלץ להתחיל בטיפול התנהגותי, תוך כדי שיבוח הילד על כל לילה יבש. ניתן למשל לסמן בלוח השנה את כל הלילות היבשים, במטרה לעודד את הילד ולחזק את רוחו על כל לילה שנוסף לרשימה. מעבר לכך, מומלץ להמעיט את צריכת הנוזלים בשעות הערב וכמובן להקפיד על ביקור בשירותים צמוד לשעת השינה. בצורה כזאת, ניתן יהיה להקטין את הסיכוי להרטבת לילה, ולאפשר לילות יבשים רבים יותר. אופציה נוספת היא להעיר את הילד בצורה יזומה באמצע הלילה, על מנת שילך לשירותים. ילדים רבים לא מצליחים להתעורר מהשינה, דבר שמוביל לתופעת ההרטבה. אך יקיצה יזומה תוכל לאפשר להם לרוקן את השלפוחית, ולישון במיטה יבשה לכל אורך הלילה.

כמו כן, ניתן להשתמש בזמזם אשר מחובר לסדין או לתחתונים של הילד, והוא מתחיל לצפצף ברגע שהילד מתחיל להרטיב. הדבר אמור להעיר את הילד, להפסיק את ההרטבה ולאפשר לו להגיע לשירותים על מנת לסיים את מתן השתן. שיטה זו נחשבת ליעילה, אך חשוב להתאים את הטיפול המתאים לכל ילד, לכן כדאי ראשית לפנות לד"ר קובי שגיא.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

קניית מנויים ליוטיוב

קניית מנויים ליוטיוב היא טרנד חדש בתחום השיווק הדיגיטלי. זוהי אחת הדרכים הפופולריות ביותר לפרסם ביוטיוב והיא עוזרת לחברות להגיע לקהל היעד שלהן. עם למעלה

קרא עוד »

מופע אש

אש תמיד הייתה חלק נכבד בחייה של האנושות, איתה אפשר להתחמם, להכין אוכל ולהיות באור גם כאשר מחשיך. עם השנים התקדמה האנושות אל שימוש בחשמל,

קרא עוד »