מה הסיבות שילד ימשיך להרטיב בלילה בגיל 10? ד"ר קובי שגיא עונה

dog-2048885_640

ילד בגיל עשר שעדיין מרטיב נכלל בין האחוזים הבודדים של ילדים בגיל זה ואף בגילאים מבוגרים יותר הסובלים מבעיה מטרידה זו.

החשיבה של ד"ר קובי שגיא במקרים מסוג זה

בשלב הראשון מבצעים אבחנה מקיפה של המקרה הכוללת גם בדיקות רפואיות כדי לשלול בעיה פיזיולוגית. במקביל בודקים אם מדובר בתופעה תורשתית ואם גם במשפחתה של האב או האם, הליך הגמילה נמשך עד גיל עשר ואף יותר מכך. ברוב המקרים, הבדיקות הרפואיות הן תקינות וקיימת אכן השפעה של הגנטיקה המשפחתית בתחום זה. 

גם הצד הפסיכולוגי נבדק בקפידה ואם קיים חשש שקיימת טראומה עקב מקרים חריגים אשר קרו לילד כמו תקיפה מינית, פיזית או מקרי אלימות ומריבות שהוא חווה, קיימת סבירות שההרטבה הלילית היא תוצאה של הבעיות הללו. לכן ד"ר קובי שגיא יקבע כי יבוצע קודם כול טיפול פסיכולוגי לטיפול מהותי לשיפור חייו של הילד ורק לאחר מכן יתחילו בטיפול בנושא ההרטבה.

טיפול התנהגותי בילדים מרטיבים בהנחית ד"ר טל שגיא 

רבים מהילדים הבוגרים, עדיין מרטיבים בלילה כיוון שהם ישנים שינה מאד עמוקה ולכן אינם חשים שהשלפוחית מלאה והשתן זורם בספונטניות החוצה ומרטיב את הבגדים ואת המצעים.

ד"ר טל שגיא ממליץ להתחיל טיפול התנהגותי הכולל למידה של כיווץ שריר הסוגר כאשר השלפוחית מלאה ומתן שתן בשירותים באמצע הלילה. עם זאת, הילד מתחיל לישון עם ערכת זמזם כאשר המטרה היא שיקם בכל פעם שהזמזם מצלצל כדי לגשת לשירותים. 

במקרים רבים עקב השינה העמוקה, ההורים מתעוררים ומוליכים את הילד לשירותים. הוא לא מרגיש כלל בתהליך שקורה וגם בבוקר הוא אינו זוכר שקם באמצע הלילה לשירותים.

טיפולים נוספים לפתרון בעיית ההרטבה הלילית 

טיפול התנהגותי לילד בריא בן 10 שלא צלח, יוביל את הצוות בקליניקה של ד"ר קובי שגיא להפניית המטופל לדרכים חדשניות לטיפול בנושא ההרטבה הלילית כמו דיאטה לספיחת נוזלים, טיפול ייחודי באמצעות היפנוזה וטיפולים אלטרנטיביים המתאימים לגיל זה כמו טיפול הומאופתי, פרחי באך, רפלקסולוגיה או דיקור סיני. אחת השיטות תתאים לו לבטח. 

 

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם