מה הן ההגבלות על משכנתא כיום?

ההגבלות על משכנתא כיום

בשעה טובה אתם רוכשים דירה חדשה מקבלן או יד שנייה. רכישת הדירה מהווה בעיני רבים ציון דרך בדרך לעצמאות כלכלית, ומבלי צורך לשלם כסף רב לשכירות דירה מידי חודש, ובעיקר לא לעבור דירה מידי מספר שנים, לכן רכישת הדירה היא אולי אחד השלבים היותר מרגשים. רכישת הדירה דורשת כסף רב, שלא תמיד נמצא בידכם, לכן המדינה מאפשרת לאנשים כמוכם לרכוש דירה, גם אם אין לכם עדיין את כל הסכום הדרוש. אמנם צריך להיות לכם סכום ראשוני נדרש לשם כך, הנקרא הון עצמי, ואת שאר הכסף תוכלי לקבל באמצעות משכנתא, אז מהי משכנתא? ומה הן ההגבלות על משכנתא כיום? 

> קראו על משכנתא לזוכי מחיר למשתכן בקישור

מהי משכנתא?

פירוש המילה משכנתא היא בעצם שיעבוד של דירה על ידי בעל הדירה לאחר בדרך כלל לבנק.  במשכנתא האדם משעבד את הדירה שזה עתה קנה לטובת הבנק לצורך הלוואה אותה לקח ממנו. הבנק בעצם מעניק הלוואה והלקוח נותן את הדירה לצורך הבטחה שהוא יחזיר את התשלום בזמן. במקרה של פיגור בתשלומים הבנק רשאי לקחת את הדירה לעצמו.

מה הן ההגבלות על משכנתא כיום? 

עד לפני מספר שנים בנק ישראל לא התערב כלל בשוק המשכנתאות, אך התפתחות שוק המשכנתאות בשנים האחרונות יחד עם עליית מחיר הדירות,  בבנק ישראל חששו שהתפתחות זו תוביל למשבר, ולכן הם החליטו להתערב בשוק המשכנתאות עם הגבלות, קראו עוד באתר https://zochim.co.il.

ההגבלות

סכום המשכנתא

  • ניתן לקבל משכנתא עד 5 מיליון שקל. 
  • סכום מירבי של המשכנתא מחושב לפי  רכישת דירה ראשונה 75% רכישת דירה למשפרי דיור 70% ודירה להשקעה 50%. 
  • ניתן לקחת ההלוואה בסכום המירבי עד כחצי מההכנסות. 

ריבית המשכנתא 

  • מסלולי ריבית משתנה הם עד 66.666%
  • לגבי משכנתא בריבית קבועה לא ניתנו הנחיות מיוחדות. 

אם כך ניתן לראות כי ניתנו שתי הגבלות על רכישת הדירה האחת מתמקדת בסכום המשכנתא המירבי שהאדם יכול לקחת והשנייה בסכום הריבית. מטרת ההגבלה הזו היא למנוע מאדם לקחת הלוואה בסכום שלא יוכל לעמוד בהחזרים שלו . כל ההגבלות הללו בעצם נועדו לשמור על הקונה ועל הבנק.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

אביזרים להכנת פיצה

פיצה היא אחת המנות הפופולריות ביותר בעולם. זוהי ארוחה טעימה שאפשר להכין בבית. היא קל להכנה, ואתם יכולים לקבל אותה עם הרבה תוספות שונות. אם

קרא עוד »

השכרת במות לאירועים

אירועים רבים מצריכים הקמת במה שבה יופיעו אמנים, זמרים, להקות או אנשים יישאו נאומים, יקיימו טקסים ועוד. הקמת הבמות לאירועים תיעשה על ידי חברה חיצונית

קרא עוד »