מה ההבדל בין עריכה ספרותית לעריכה לשונית?

1674852-min

לכל אחד מסוגי העריכה יש מטרה אחרת, הן לעריכה ספרותית והן לעריכה לשונית.

 

עריכה ספרותית

סופר כותב את הספר שלו בסגנון כתיבה ספציפי שהוא בחר. העורך הספרותי המקצועי עובר על כל הספר ומוודא שלכל אורכו השתמש הסופר באותו סגנון מלל כך שלא יהיו שינויים במהלך הכתיבה. אם הוא רואה שיש כתיבה שאינה זהה, הוא מבצע את התיקונים הנדרשים.

כל הוצאה לאור בוחרת עורך מקצועי אשר מתאים לכל ספר ספציפי וזאת בהתאם לכישורים המקצועיים שלו, אם בדרך כלל הוא עורך של ספרים מסוג זה.

במהלך נעריכה, מתבצעת בדיקה של העברת המסרים, אם הכול ברור או שיש לשנות את אופן כתיבת המשפט או הפסקה, כדי שהמסרים יהיו מובנים לחלוטין ובאופן חד משמעי. אם העורך הספרותי קורא את המלל והדברים לא ברורים, הוא משנה את המשפט, או הפסקה כדי להבהיר זאת לקורא בדרך אחרת או במילים שונות.

 

עריכה לשונית

עריכה לשונית כוללת תיקונים של השפה העברית, בנושאים כמו דקדוק, כתיב מלא או כתיב חסר, הטיה של פעלים, תיקון טעויות כתיב, טיפול בסימני פיסוק ועריכת הגהה על כל המלל.

בקריאה של הספר, העורך הלשוני בוחן את אופן יצירת המשפטים ואם יש צורך מוסיף מילות קישור, מעבה את אוצר המילים, מוודא שאין מילים שחוזרות על עצמן. אם הדבר קיים הוא מחליף אותן במילים נרדפות. במקומות שבהם יש לתת דגש, הוא מבצע זאת, יוצר חלוקה נאותה לעמודים, מחבר בין המשפטים ועוד.

המטרה של העורך הלשוני היא שכל המשפטים יהיו מנוסחים כראוי והקורא יבין היטב את כוונתו של הסופר, בכל אחד מהמשפטים.

בסיום העריכה הספרותית והלשונית אפשר להדפיס את הספר.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

תאורה למסיבות ואירועים

תאורה טובה יכולה להפוך את המסיבה למהנה יותר. הנה כמה טיפים להפיק את המיטב מהמסיבה שלך: דרך מצוינת להפוך את האירוע שלכם לבלתי נשכח יותר

קרא עוד »