מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הנקרא גם Cognitive Behavioral Therapy ובקיצור CBT הינו טיפול ממשפחת הטיפולים הפסיכולוגיים, השם דגש על שני אלמנטים טיפוליים משמעותיים – הקוגניציה, וההתנהגות. 

מחשבה יוצרת התנהגות

התפיסה העומדת מאחורי הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי יוצאת מנקודת הנחה כי החלק ההתנהגותי הינו דפוס של התנהגויות לא מקדמות שאימצנו במהלך חיינו, ואילו החלק הקוגניטיבי הינו דפוסי חשיבה לקויים שמייצרים את אותן התנהגויות. 

פרוטוקול CBT

כאמור, טיפול CBT מורכב משילוב שני אלמנטים של התנהגות וחשיבה. 

בשלב הראשון מבצעים אבחון של הבעיה באמצעות ראיונות ושיחות על מנת להגיע למקסימום מיקוד. 

בשלב השני מבצעים תיאום ציפיות והגדרת תוכנית עבודה תוך שימת דגש על שיתוף פעולה של המטופל. שכן נדרשת מסירות ומחויבות של המטופל לתהליך. 

בשלב השלישי יוצא לדרך היומן הטיפולי שבו המטופל בעזרת המטפל עוקב אחר הדרך שבה באה לידי ביטוי הבעיה. מתי והיכן מתרחשת הבעיה, באילו נסיבות, תדירות ועוד. 

בשלב הרביעי מתבצע זיהוי של עיוותי חשיבה כמו חשיבה דיכוטומית, הכללת יתר, חשיבה אגוצנטרית ועוד. עם זיהוי עיוותי החשיבה, עובד המטפל עם המטופל על שינוי עיוותים אלו ואף מקבל כלים המסייעים לו לזהותם ולהתמודד עימם. 

בשלב החמישי המטופל יקבל שיעורי בית התנהגותיים שהם משימות מותאמות, שיש קורלציה ביניהן לבין השינוי החשיבתי ומהוות מעטפת כוללת להצלחת הטיפול. 

לסיכום

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא קצר מועד ומספק הקלה משמעותית ומיידית. בשונה מטיפול תרופתי, שגם הוא מספק הקלה מיידית, טיפול CBT נותן למטופל כלים שאם יתחזק אותם לאורך זמן תתאפשר לו חווית חיים תקינה ושגרה טובה. CBT שונה במידת מה גם מטיפול פסיכולוגי דינמי שבו יורדים לחקר הסיבות, הוא עוסק בבעיה המיידית ולא בחקר המניעים לה. 

למידע נוסף על טיפול קוגנטיבי התנהגותי בקרו באתר https://tipulberoshaher.com/

 

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם