דיבור מול קהל – למה זה כל כך מלחיץ עבור רבים מאיתנו

דיבור מול קהל

פחד קהל הוא אחד מהפחדים הנפוצים ביותר בעולם שלנו, והוא יכול להיווצר ממגוון רחב של סיבות.

במאמר זה נפרט חלק מהסיבות לכך שאנשים פוחדים לדבר מול קהל באדיבות המעבדה לדיבור מול קהל.

מהן הסיבות העיקריות שבגללן אנשים מפחדים לדבר מול קהל?

  • גודל הקהל – לרוב האנשים שמפחדים לדבר מול קהל אין שום בעיה לדבר מול קבוצה קטנה של אנשים, והם מגלים שרק מכמות מסוימת של אנשים הם מתחילים לפתח חששות לגבי היכולות והביצועים שלהם. במקרה כזה, חשוב לזכור שגם הקהל הגדול מורכב מיחידים או קבוצות קטנות שעמם יותר קל לכם לדבר.
  • פחד מביקורת של אחרים – בדרך כלל החשש האמיתי של אנשים שפוחדים לעמוד מול קהל בדרך הוא שימתחו עליהם ביקורת. למען האמת, רוב הסיכויים שהאנשים שמרכיבים את הקהל לא ממש חושבים עליכם, ושהם פשוט רוצים לקבל מכם מידע מעניין ושימושי שיעזור להם לשפר את החיים שלהם. ככה שבעצם הקהל לטובתכם, לא נגדכם.
  • תסמונת המתחזה – יש אנשים שיש להם את כל המיומנויות והכישורים אשר נחוצים כדי לעמוד מול קהל בצורה יעילה, ובהרבה מקרים הם אפילו יכולים לעשות את זה בהצלחה ובביטחון, אבל יש הקשרים (בעיקר מקצועיים) שבהם הם מרגישים שהם מתחזים, ושבמסגרת העמידה שלהם מול קהל הם איכשהו ייחשפו במערומיהם וכולם יגלו שהם בעצם לא מקצועיים כפי שהם חשבו לפני כן. (קראו על כך באתר של שרון גדרון דיבור מול קהל).
  • חוויות עבר שליליות – אחת מהסיבות העיקריות לכך שאנשים חוששים לדבר מול אנשים אחרים, ובפרט מול קהלים גדולים, היא פחד שמבוסס על חוויות שליליות מהעבר. בין אם מדובר על הפעם ההיא בכיתה ג' שהמורה ביקשה מכם לענות על שאלה מול כל הכיתה ומצאתם את עצמכם מבולבלים, ובין אם מדובר על אירוע קרוב יותר, בו התחלתם לגמגם במסגרת פגישת צוות בעבודה בגלל שלא התכוננת כראוי, הטראומות האלה עלולות לפגוע באמונה שלכם ביכולות שלכם בהווה.

 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
יתרונות שירותי סיעוד פרטיים 
ההחלטה על מעבר לבית אבות היא לא תמיד פשוטה וקלה. אך לרוב ההחלטה נובעת מדאגה, אכפתיות והרצון לעטוף את...
קרא עוד »
מרץ 25, 2021
עורך דין לרישום קבלן
הדרך להפוך לקבלן רשום רצופה משוכות רגולטוריות, טפסים מורכבים וז'רגון משפטי. בעוד שרבים עשויים לנסות...
קרא עוד »
ספט 30, 2023
בת מצווה במועדון – מה חשוב לדעת לפני שסוגרים על מקום לאירוע?
בת המצווה היא אירוע פופולרי לבנות יהודיות. זוהי חגיגה של התבגרותם ותחילת חייהם הבוגרים. בת המצווה...
קרא עוד »
יול 04, 2022