דיבור מול קהל – למה זה כל כך מלחיץ עבור רבים מאיתנו

דיבור מול קהל

פחד קהל הוא אחד מהפחדים הנפוצים ביותר בעולם שלנו, והוא יכול להיווצר ממגוון רחב של סיבות.

במאמר זה נפרט חלק מהסיבות לכך שאנשים פוחדים לדבר מול קהל באדיבות המעבדה לדיבור מול קהל.

מהן הסיבות העיקריות שבגללן אנשים מפחדים לדבר מול קהל?

  • גודל הקהל – לרוב האנשים שמפחדים לדבר מול קהל אין שום בעיה לדבר מול קבוצה קטנה של אנשים, והם מגלים שרק מכמות מסוימת של אנשים הם מתחילים לפתח חששות לגבי היכולות והביצועים שלהם. במקרה כזה, חשוב לזכור שגם הקהל הגדול מורכב מיחידים או קבוצות קטנות שעמם יותר קל לכם לדבר.
  • פחד מביקורת של אחרים – בדרך כלל החשש האמיתי של אנשים שפוחדים לעמוד מול קהל בדרך הוא שימתחו עליהם ביקורת. למען האמת, רוב הסיכויים שהאנשים שמרכיבים את הקהל לא ממש חושבים עליכם, ושהם פשוט רוצים לקבל מכם מידע מעניין ושימושי שיעזור להם לשפר את החיים שלהם. ככה שבעצם הקהל לטובתכם, לא נגדכם.
  • תסמונת המתחזה – יש אנשים שיש להם את כל המיומנויות והכישורים אשר נחוצים כדי לעמוד מול קהל בצורה יעילה, ובהרבה מקרים הם אפילו יכולים לעשות את זה בהצלחה ובביטחון, אבל יש הקשרים (בעיקר מקצועיים) שבהם הם מרגישים שהם מתחזים, ושבמסגרת העמידה שלהם מול קהל הם איכשהו ייחשפו במערומיהם וכולם יגלו שהם בעצם לא מקצועיים כפי שהם חשבו לפני כן. (קראו על כך באתר של שרון גדרון דיבור מול קהל).
  • חוויות עבר שליליות – אחת מהסיבות העיקריות לכך שאנשים חוששים לדבר מול אנשים אחרים, ובפרט מול קהלים גדולים, היא פחד שמבוסס על חוויות שליליות מהעבר. בין אם מדובר על הפעם ההיא בכיתה ג' שהמורה ביקשה מכם לענות על שאלה מול כל הכיתה ומצאתם את עצמכם מבולבלים, ובין אם מדובר על אירוע קרוב יותר, בו התחלתם לגמגם במסגרת פגישת צוות בעבודה בגלל שלא התכוננת כראוי, הטראומות האלה עלולות לפגוע באמונה שלכם ביכולות שלכם בהווה.

 

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

אביזרים להכנת פיצה

פיצה היא אחת המנות הפופולריות ביותר בעולם. זוהי ארוחה טעימה שאפשר להכין בבית. היא קל להכנה, ואתם יכולים לקבל אותה עם הרבה תוספות שונות. אם

קרא עוד »

השכרת במות לאירועים

אירועים רבים מצריכים הקמת במה שבה יופיעו אמנים, זמרים, להקות או אנשים יישאו נאומים, יקיימו טקסים ועוד. הקמת הבמות לאירועים תיעשה על ידי חברה חיצונית

קרא עוד »