טופס 4 – האם באמת לא תוכלו להיכנס לבית בלעדיו?

המאמר באדיבות לבנות בשקט

כפי שלא ניתן להקים מבנה או לבצע תוספת בנייה ללא היתר, כך לא ניתן לאכלס מבנה כזה או אחר, ללא קבלת אישור רשמי. טופס 4 הוא הטופס שמכריז כי ניתן לאכלס את המבנה כחוק. מכאן ניתן להבין שאכלוס ללא טופס 4 הינו פעולה לא חוקית. יחד עם זאת, עדיין אנשים רבים רוצים לדעת האם באמת לא ניתן להיכנס לבית בלעדיו והדברים הבאים יבהירו מה חשוב לדעת. 

מה המשמעות של טופס 4

ללא טופס 4, לא ניתן לחבר את הבית כחוק לתשתיות השונות. מעבר לכך שכניסה תהיה בשלב זה בלתי חוקית, הבית לא יחובר לחשמל, למים ולתשתיות אחרות. אך יש משהו עקרוני נוסף. קבלת הטופס מבשרת שבוצעו כל הבדיקות המקדימות וכי האכלוס הינו בטיחותי. מי שנכנס לבית שלא קיבל אישור מסוג זה צריך לדעת שעלולה להישקף מכך סכנה. כחלק מתהליך השלמת הטופס, נמסרים הצהרות שונות וטפסים כגון הצהרת מודד, הצהרת מפקח בניה, אישור כבאות, בדיקות אינסטלציה, אקוסטיקה ועוד. 

מה קורה אם מוותרים על טופס 4

עיכובים בקבלת טופס 4 עשויים להיות מהותיים או בשל תקלות בירוקרטיות. עיכוב בשל טיפול בעירייה, עיכוב של רשויות הכיבוי או אפילו מכון התקנים, כל זה עלול להתארך מספר חודשים בלתי מבוטל. על מנת להימנע מעיכובים, חשוב להתחיל בטיפול בשלב כמה שיותר מוקדם, בכדי לבדוק שלא חלו שינויים בדרישות לאחר קבלת אישורי בניה. יש לשים לב שאם מוותרים על הטופס ומאכלסים את הבית מוקדם יותר, הדבר עלול להוביל לכמה בעיות. למשל, הטלת קנסות, לא מעט קבלנים הסתבכו כשהתירו לרוכשים לאכלס ללא טופס 4. בנוסף, עשויות להיות בעיות בחיבור לתשתיות וסיכון הדיירים. 

 

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

חבילות שי

רבים מאתנו מכירים את הדילמה הזאת: אנחנו רוצים לשמח את האנשים האהובים עלינו עם מתנה מיוחדת, אך לא תמיד ברור לנו מה כדאי לקנות. אתם

קרא עוד »